Wydanie dowodu osobistego
Wersja strony w formacie XMLKategoria sprawy | dowód osobisty |
---|---|
Komórka odpowiedzialna | Wydział Spraw Obywatelskich i Urząd Stanu Cywilnego |
godziny pracy:
7.00 – 15.00 od poniedziałku do piątku
WYMAGANE DOKUMENTY
- Fotografia wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Powinna ona być kolorowa, przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy, z zamkniętymi ustami - po zeskanowaniu zwracamy fotografię;
- Do wglądu dowód osobisty lub paszport (w tym przypadku nie jest akceptowany mdowód);
- Do wniosku złożonego osobiście potrzebna jest fotografia o wymiarach 35x45 mm;
- Do wniosku złożonego w formie dokumentu elektronicznego załącza się plik zawierający fotografię o wymiarach co najmniej 492x633 pikseli i wielkości nieprzekraczającej 2,5 MB.
Przykłady prawidłowo i nieprawidłowo wykonanych zdjęć można znaleźć po rozwinięciu zakładek na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/zdjecie-do-dowodu-lub-paszportu
SPOSOBY ZŁOŻENIE DOKUMENTÓW
- Osobiście Urząd Miasta Świnoujście, Stanowisko Biura Dowodów, pok. nr 9;
- Elektronicznie – https://www.gov.pl/web/gov/dowod-osobisty-informacje
W przypadku wniosków złożonych elektronicznie należy zgłosić się w ciągu 30 dni do urzędu w celu uzupełnienia odcisków palców (od 12 lat) i podpisu (od 13 lat). W przypadku osób niepełnoletnich zgłaszamy się z rodzicem, który złożył wniosek.
OPŁATY
Bez opłat
REALIZACJA WNIOSKU
Do 30 dni
ODBIÓR DOKUMENTU
Osobiście
TRYB ODWOŁAWCZY
Od decyzji o odmowie wydania dowodu osobistego przysługuje odwołanie do Wojewody Zachodniopomorskiego w Szczecinie za pośrednictwem Prezydenta Miasta Świnoujście w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji.
WAŻNE INFORMACJE
- Dowód odbiera się osobiście w urzędzie, który przyjął wniosek;
- Dotychczasowy dowód trzeba mieć ze sobą, chyba że była zgłaszana utrata lub uszkodzenie.
- Podczas odbioru dowodu w urzędzie można ustalić kody PIN:do logowania – 4-cyfrowy, do podpisu osobistego – 6-cyfrowy. Kody PIN można też nadać później, w dowolnym urzędzie gminy. Więcej o kodach PIN, na przykład jak je później zmienić, albo o kodzie PUK można znaleźć tu: https://www.gov.pl/web/e-dowod.
- Osoba niepełnosprawna lub obłożnie chora może zgłosić do urzędu niemożność złożenia wniosku w organie gminy (przedstawiając odpowiednie dokumenty) - wówczas przyjęcie wniosku odbywa się w miejscu jej pobytu.
PODSTAWA PRAWNA
Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 grudnia 2023 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydawania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu.