Tym razem na wnioski z propozycjami czekamy od 1 do 29 czerwca 2018 r. Na zgłoszone i zakwalifikowane projekty mieszkańcy będą mogli głosować w dniach 10-28 września 2018 r. Poniżej publikujemy niezbędne druki oraz szczegółowy regulamin BO 2019, w tym harmonogram działań. Kolejne informacje o budżecie będziemy podawać na bieżąco. Podobnie, jak w poprzednich latach uruchomione będą także mobilne punkty informacyjne, odbędzie się również publiczna prezentacja zgłoszonych projektów z udziałem mediów.
Wszystkie dotychczasowe Budżety Obywatelskie cieszyły się dużym zainteresowaniem, zarówno jeśli chodzi o zgłaszanie propozycji, jak i późniejsze głosowanie. Średnia głosów oddanych w dotychczas przeprowadzonych budżetach wynosi około 9 tysięcy głosów.
- I to najlepszy argument, że świnoujścianie interesują się swoim miastem i angażują się w sprawy, które dotyczą jego rozwoju – mówi Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz. – Świnoujście to nasze wspólne miasto i razem decydujemy, jak ma wyglądać.
W głosowaniu mieszkańcy zdecydują na co w 2019 roku wydać 2,2 mln złotych. Budżet jest podzielony na tzw. twarde i miękkie projekty. Pierwsze to projekty inwestycyjne, coś co pozostanie w mieście. Wartość każdej ze złożonych propozycje nie może przekroczyć 500 tys. złotych
Drugie to przedsięwzięcia o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym. Wartość jednego projektu w tej kategorii nie może przekroczyć 40 tys. złotych.
Głosować na zgłoszone projekty mogą mieszkańcy, którzy ukończyli 16 rok życia. Jedna osoba oże oddać jeden głos. Podobnie, jak w poprzednich edycjach budżetu, głosować mogą nie tylko osoby zameldowane w mieście, ale także wszyscy ci, którzy tu mieszkają, a z różnych przyczyn nie są zameldowani.
Jak i gdzie złożyć wniosek?
Wnioski z projektami do Budżetu Obywatelskiego 2019 mogą składać mieszkańcy jako osoby fizyczne. Każda propozycja musi mieć poparcie przynajmniej 40 mieszkańców.
Wypełniony formularz wniosku wraz z listą poparcia można dostarczyć osobiście lub wysłać pocztą na adres Urząd Miasta Świnoujście, ulica Wojska Polskiego 1/5, 72-600 Świnoujście z dopiskiem „Budżet Obywatelski 2019”.
Zeskanowany formularz można także wysłać pocztą elektroniczną na adres bik@um.swinoujscie.pl lub poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą na platformie ePUAP na formularzu „pismo ogólne do podmiotu publicznego” albo po prostu złożyć w następujących punktach:
- Informacja Turystyczna, Plac Słowiański 6/1;
- Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Piłsudskiego 15;
- Miejski Domu Kultury, Filia nr 1 – Osiedle Przytór-Łunowo, ul. Zalewowa 40;
- Miejski Domu Kultury, Filia nr 2 – Osiedle Warszów, ul. Sosnowa 18;
- Miejski Domu Kultury, Filia nr 3 – Sołectwo Karsibór, ul. 1 Maja 40.
- Stanowisko Obsługi Interesanta Urząd Miasta Świnoujście ulica Wojska Polskiego 1/5
Informacje na temat Budżetu Obywatelskiego 2019 w Świnoujściu, druki formularzy, regulamin znajdują się także na oficjalnej stronie internetowej miasta www.swinoujscie.pl (zakładka „Budżet Obywatelski”) i Biuletynie Informacji Publicznej bip.um.swinoujscie.pl.
Informacji udzielają: Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta Świnoujście przy ulicy Wojska Polskiego 1/5, I piętro, pokój 129, czynne od poniedziałku do piątku włącznie w godzinach 7.30 – 15.30, telefon 91 327 86 04, e-mail: bik@um.swinoujscie.pl oraz Sekretarz Miasta Świnoujście, ulica Wojska Polskiego 1/5, I piętro, pokój 102, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30, telefon 91 321 27 80, e-mail: sekretarz@um.swinoujscie.pl
Tekst BIK UM Świnoujście