Wyniki
Budżet Obywatelski odbywa się w naszym mieście po raz pierwszy. Prezydent przeznaczył na niego 2 mln złotych. Wpłynęło 60 różnych projektów. Po sprawdzeniu pod względem merytorycznym i formalnych, do głosowania przeszły 53. W samym głosowaniu napłynęło w sumie 8.985 głosów, w 7.427 było ważnych.
- Jestem bardzo zbudowany postawą mieszkańców naszego miasta – podsumował Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz. – Ilość głosów potwierdza, że świnoujścianie chcą mieć wpływ na to, co dzieje się w ich mieście.
Prezydent dodał, że ważnym efektem budżetu obywatelskiego, była również sąsiedzka integracja. Najpierw wokół pomysłów, a później już samego zbierania głosów, które w niektórych przypadkach przybrały nawet formę małych eventów.
- Mieszkańcy poszczególnych ulic, części miasta pokazali, że w słusznej sprawie potrafią się jednoczyć – mówi prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Niektórzy choć mieszkali blisko siebie, byli sąsiadami, to tak naprawdę albo nie znali się wcale, albo tylko z widzenia. Dziś rozmawiają ze sobą, mówią sobie dzień dobry.
Najczęstszą z przyczyn unieważnienia głosu był brak zameldowania w Świnoujściu osoby głosującej lub na karcie do głosowania nie było wpisanego numeru PESEL głosującego.
- Zgodnie z regulaminem prawo do głosowania miały osoby zameldowane w Świnoujściu, w dniu glosowania miały ukończone 16 lat. Jednym z warunków było również wpisanie na karcie swojego numeru PESEL, po którym można było sprawdzić, czy osoba głosująca jest do tego uprawniona – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta. – W przypadku głosowania w wyborach samorządowych czy do Parlamentu, członkowie komisji wyborczej na podstawie spisu wyborców i dowodu osobistego danej osoby sprawdzają, czy jest ona uprawniona do głosowania. Aby głosowanie przebiegło uczciwie, my także musieliśmy każdy głos sprawdzić.
Chociaż nie wszystkie zgłoszone projekty będą mogły być zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego 2015 roku, to prezydent miasta już zapowiedział, że przynajmniej 5 z nich znajdzie się w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta.
- Liczba osób, które na nie głosowały, jest najlepszym dowodem na to, że te inwestycje są mieszkańcom potrzebne – wyjaśnia prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Nie są to projekty bardzo kosztowne. Znajdą się w projekcie budżecie miasta i będę gorąco przekonywał radnych, aby za nimi zagłosowali.
- Dostosowanie dla osób niepełnosprawnych głównego wejścia do budynku przychodni przy ulicy Dąbrowskiego (263 ważne głosy)
- Budowa ścieżki pieszej przez las od ulicy Grottgera na wysokości ulic Wojska Polskiego, Kossaków i Sienkiewicza (226 ważnych głosów)
- Ulica 1 Maja-Łęgowa; położenie płyt betonowych, wyrównanie nawierzchni, wykonanie pętli autobusowej na końcu ulicy Łęgowej (425 ważnych głosów)
- Renowacja figury smoka „Telesfora” w Parku Zdrojowym (119 ważnych głosów)
- Tydzień Młodych Odkrywców (563 ważne głosy)
Część z nich jest zbieżna z planowanymi działaniami miasta.
- Na przykład utwardzenie ulicy 1 Maja w Karsiborze – mówi prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Planujemy w przyszłym roku utwierdzić szereg dróg gminnych w tej części miasta, w tym także właśnie tę ulicę. Podobnie, jeśli chodzi o dostosowanie głównego wejścia do budynku przychodni. Ta inwestycja wpisuje się w nasze działania dotyczące przebudowy całej skarpy przed tym obiektem oraz wykonanie nowej elewacji.
Prezydent widzi także potrzebę zwiększenia kwoty na budżet obywatelski w 2016 roku. Jak mówi, najlepszym na to dowodem jest także duże zainteresowanie mieszkańców budżetem na 2015 rok.
- Jaka to będzie kwota, to już zdecyduje prezydent i radni wybrani w nadchodzących wyborach samorządowych – dodaje Janusz Żmurkiewicz.
protokół zespół ds. budżetu obywatelskiego
szczegółowe wyniki głosowania
Tekst BIK UM Świnoujście