NSP 2021 - Spisobus w Świnoujściu

Gminne Biuro Spisowe w Świnoujściu informuje, że Urząd Statystyczny w Szczecinie organizuje w dniu 2 września 2021 r. w godzinach 10.00-16.30 w naszym mieście Mobilne Miejsce Spisowe w celu przeprowadzenia wywiadów bezpośrednich z zachowaniem reżimu sanitarnego dla mieszkańców, którzy nie mają możliwości spisania się przez internet poprzez formularz na stronie www.spis.gov.pl. Zachęcamy do skorzystania z tej formy realizacji obowiązku spisowego.

Punkt spisowy będzie zlokalizowany na Placu Wolności.

*****

Gminne Biuro Spisowe w Świnoujściu zaprasza wszystkich mieszkańców miasta, którzy nie dopełnili jeszcze obowiązku spisowego do spisania się podczas trwania Jarmarku Bałtyckiego.

Plenerowe stanowisko będzie czynne

w dniach 19-22 sierpnia 2021 r. w godz. 12.00-19.00.

W namiocie usytuowanym na nabrzeżu za stacją Orlen będzie można skorzystać ze specjalnego stanowiska komputerowego i wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.

*****

Od 1 kwietnia do 20 września 2021 r., na terenie całego kraju prowadzone są największe badanie statystyczne jakim jest Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań (NSP 2021). NSP jest realizowany raz na 10 lat przez służby statystyki publicznej we współpracy z Gminami i obejmuje wszystkich mieszkańców naszego kraju. Podstawą prawną tego badania jest ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań.

Udział w spisie jest obowiązkowy.

Spisem objęci są:

1)      mieszkańcy Polski – zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy,

2)      stali mieszkańcy Polski przebywający w czasie spisu za granicą.

Obowiązkową metodą jest samospis internetowy.

Jeżeli osoba objęta spisem powszechnym nie może dopełnić obowiązku samospisu przez Internet (w szczególności ze względu na stan zdrowia lub inny uzasadniony interes tej osoby, np. wypadki losowe), dane są zbierane przez rachmistrzów spisowych.

Na terenie Miasta Świnoujście realizację narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań w 2021 r. wykonuje 17 rachmistrzów spisowych.

Osoba fizyczna objęta spisem powszechnym nie może odmówić udzielenia informacji w ramach spisu powszechnego. Za niedopełnienie obowiązku spisowego ustawa o statystyce publicznej w art. 57 przewiduje karę grzywny, a o jej wysokości decyduje sąd.

Rachmistrze spisowi będą dzwonić wyłącznie z numeru 22 828 88 88.

Można sprawdzić tożsamość rachmistrza na infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99 i również poprzez aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/.

Dane zebrane w spisie ludności dostarczą szczegółowych informacji o sytuacji społecznej, demograficznej, ekonomicznej mieszkańców Polski. Podstawową i obowiązkową formą udziału w spisie jest samospis internetowy, tj. wypełnienie interaktywnego formularza, który zostanie zamieszczony na stronie https://spis.gov.pl

W spisie powszechnym zostaną zebrane informacje w ramach następujących tematów badawczych:

1)      Stan i charakterystyka demograficzna ludności, tj. płeć, wiek, stan cywilny, miejsce zamieszkania.

2)      Poziom wykształcenia.

3)      Aktywność ekonomiczna.

4)      Niepełnosprawność.

5)      Migracje wewnętrzne i zagraniczne.

6)      Charakterystyka etniczno-kulturowa (tj. przynależność do narodu lub grupy etnicznej, język używany w domu, przynależność do kościoła lub związku wyznaniowego).

7)      Gospodarstwa domowe i rodzin.

8)      Stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych (mieszkania i budynki).

Rachmistrz nie zapyta o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takich pytań w formularzu spisowym nie ma! Jeśli je usłyszysz – może to wskazywać na próbę wyłudzenia danych. Sprawę należy niezwłocznie zgłosić na policję.

Dane osobowe zebrane w spisie powszechnym są bezpieczne i podlegają tajemnicy statystycznej.