Uchwała Nr XX/140/2025 Rady Miasta Świnoujście z dnia 26 czerwca 2025 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Miasto Świnoujście w rejonie ulicy Karsiborskiej
UCHWAŁA NR XX/140/2025
RADY MIASTA ŚWINOUJŚCIE
z dnia 26 czerwca 2025 r.
w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy
Miasto Świnoujście w rejonie ulicy Karsiborskiej
Na podstawie art. 14 ust.1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2024 r. poz. 1130, 1907 i 1940 oraz Dz. U. z 2025 r. poz. 527 i 680) Rada Miasta Świnoujście uchwala, co następuje:
§ 1.1. Przystępuje się do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Miasto Świnoujście w rejonie ul. Karsiborskiej.
2. Granice obszaru objętego planem przedstawia załącznik graficzny do niniejszej uchwały.
3. Przedmiotem planu jest zmiana zapisów obecnie obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w celu umożliwienia lokalizacji na terenie nowej siedziby Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu oraz parkingu u podnóża tzw. „górki rekreacyjnej”.
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Świnoujście.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Miasta
Ryszard Teterycz
UZASADNIENIE
W dniu 26 listopada 2024 r. Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie złożył do Prezydenta Miasta Świnoujście wniosek o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Celem wniosku jest budowa nowej siedziby Miejskiej Komendy Policji Państwowej w Świnoujściu. Obecna siedziba komendy nie spełnia wymagań koniecznych do realizacji powierzonych jej zadań, a dostępny teren jest niewystarczający.
W celu rozwiązania problemu władze miasta zaproponowały nową lokalizację przy ulicy Karsiborskiej, na terenie obecnie należącym do TBS Lokum. Zapisy obowiązującej na tym terenie Uchwały Nr XXII/180/2004 Rady Miasta Świnoujście z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie „Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Świnoujścia – Jednostka obszarowa III” nie przewidują możliwości realizacji nowej funkcji – usług bezpieczeństwa publicznego (UB). Aktualny plan miejscowy przewiduje na tym obszarze tereny produkcyjno-składowe oraz obiekty handlowe, biurowe i wystawiennicze.
Poza zmianą funkcji terenu, nowelizacja planu ma umożliwić lokalizację masztu antenowego o wysokości do 45 m n.p.t., który stanowi niezbędny element wyposażenia komendy. Ponadto planowana jest redukcja minimalnego udziału powierzchni biologicznie czynnej z obecnych 50% powierzchni działki budowlanej do 40%.
Dodatkową przesłanką przemawiającą za podjęciem prac nad uchwałą jest pilna potrzeba zapewnienia wygodnego dojazdu oraz możliwości parkowania u podnóża tzw. „górki rekreacyjnej”. Obowiązująca Uchwała nr XXII/180/2004 nie przewiduje w tym miejscu realizacji parkingu – terenu obsługi komunikacji KOP. Proponowany zakres zmian uchwały Nr XXII/180/2004 pozostaje zgodny z jej podstawowymi założeniami.